Номер 1 2 3 4 5 6
                 ENG | UKR
                                                                                                                                
Повернутись до головної сторінки


Тінь на Сонці: Проходження Венери

Навряд чи хтось із наших сучасників бачив проходження Венери між Землею і Сонцем — рідкісне астрономічне явище, коли Венера виглядає як маленька родимка на Сонці. Це явище спостерігалося востаннє 6 грудня 1882 року. І от нарешті 8 червня 2004 року Венера ще раз стане між Землею і Сонцем. 
Проходження Венери через меридіан відбувається двічі на сторіччя з перервою приблизно у вісім років і повторюється знову більш ніж через сторіччя. Наступне, після 2004 року, проходження Венери між Землею та Сонцем відбудеться у 2012 році. А потім аж у 2117 і 2125 роках. 

 

З історії: 
1631 і 1639 роки: Джохейннс Кеплер розрахував перше проходження Венери в 1631 році. Але через тридцятирічну війну, високу хмарність і коротку тривалість цього астрономічного явища, спостереження було неможливим. 
Наступне проходження у 1639 році спостерігали тільки два астрономи в Англії. Джеремі Хоррокс обчислив час проходу і попросив свого друга Вільяма Крабтрі, щоб той спостерігав це астрономічне явище в сусідньому місті. 
1761 і 1769 роки: 
Астрономи європейських країн організували великі експедиції до віддалених куточків земної кулі — Сибіру, Індії, Мадагаскару, Південної Африки і Tихого океану, щоб спостерігати проходження 18-го сторіччя. Одну з найбільших експедицій 1769 року очолив капітан Джеймс Кук, який разом з командою за ідеальної погоди спостерігав прохід Венери з острова Tаїті. Відтоді місце їхнього перебування на острові стало називатися «Пунктом Венери». 
1874 і 1882 роки: 
Через 105 років астрономи нетерпляче чекали проходження 1874 року. Росія, Великобританія, Франція, Німеччина, Італія, Голландія і Америка фінансували для спостереження 62 експедиції. Астрономи використовували новий винахід — камеру. У 1882 році проходження Венери особливо чітко спостерігалося в Сполучених Штатах. До цієї справи були залучені не тільки астрономи — це стало однією з найпомітніших культурних подій року, про це безупинно повідомляли в газетах. «Нью-Йорк Таймс» писала: «Перший раз в історії прості неосвічені люди мали можливість спостерігати прохід Венери». Про це свідчило і збільшення продажу димчастого скла — для спостереження за Сонцем у 1882 році це був найбезпечніший метод. 

 

Заходи безпеки в 2004 році залишилися ті ж самі. Найлегший і найдешевший спосіб захистити очі, — дивитися на Сонце через фільтри (плівки, затемнене скло тощо). Отже 8 червня 2004 року ви зможете побачити диво. Проте ми радимо не чекати 8 червня, щоб побачити Венеру — її можна спостерігати щовечора після заходу Сонця. Це найяскравіша зірка на західному небі. 

(Дин Регас, 

астроном Центру обсерваторій у Синсинатті 

— deanobservatory@zoomtown.com)

 

Лист до редакції      Мапа сайту       Номер 1 2 3 4
© Східно-Європейський Інститут Розвитку, 2003 Ця сторінка є власністю Східно-Європейського Інституту Розвитку При перепублікуванні матеріалів посилання обов’язкове